Kas yra gerosios pieno rūgšties bakterijos ir kodėl turėtume vartoti jas kartu su antibiotikais?

Med. dr. Irena Veljković
Gerosios pieno rūgšties bakterijos – tai gyvi mikroorganizmai, kurie, jei jų vartojama pakankamai, gali teigiamai veikti paciento sveikatos būklę. Gerosios pieno rūgšties bakterijos dažniausiai rekomenduojamos susidūrusiems su virškinimo problemomis, viduriavimu ar dirgliosios žarnos sindromu.
Pieno rūgšties bakterijos

Bakterinės infekcijos

Mus supa bakterijos. Ant mūsų odos ir žarnyne gyvena daugiau nei milijonas skirtingų bakterijų rūšių. Didžioji dalis bakterijų nekelia jokių problemų ar ligų, o mūsų žarnyne gyvenančios bakterijos atlieka svarbų vaidmenį saugodamos mūsų sveikatą. Bakterines infekcijas svarbu gydyti antibiotikais. 

Virškinimo problemos yra dažna gydymo antibiotikais pasekmė. Antibiotikai suardo normalią mikrobiotą sunaikindami ir gerąsias bakterijas. Todėl žarnyne gali daugintis kenksmingi organizmai. 

Vartodami gerąsias pieno rūgšties bakterijas atkuriame normalią virškinamojo trakto mikrobiotą ir užkertame kelią kenksmingų bakterijų kolonizacijai. Dažniausias antibiotikų šalutinis poveikis yra virškinimo problemos. Jie gali sukelti viduriavimą, pilvo pūtimą, pykinimą ir pilvo skausmą. Šios problemos gali pasireikšti gydymo antibiotikais pradžioje ar net praėjus dviem mėnesiams po gydymo pabaigos. Viduriavimas pasireiškia 5–40 % antibiotikus vartojančių žmonių.

Pagrindiniai antibiotikų sukelto viduriavimo rizikos veiksniai yra:

  • plataus spektro antibiotikų, pvz., betalaktaminių antibiotikų (su klavulano rūgštimi arba be jos), cefalosporinų, klindamicino, vartojimas;
  • amžius (jei antibiotikus vartoja jaunesni nei 6 metų vaikai ir vyresni nei 65 metų suaugusieji);
  • antibiotikų sukelto viduriavimo istorija;
  • užsitęsęs gydymas antibiotikais;
  • gydymas ligoninėje.

Viduriavimas pasireiškia 5–40 % antibiotikus vartojančių žmonių.

Su antibiotikų vartojimu siejamas viduriavimas yra dažniausias ir labiausiai tiriamas sutrikimas, dėl kurio yra vartojamos gerosios pieno rūgšties bakterijos. 2017 m. Amerikos infekcinių ligų draugijos (angl. Infectious Diseases Society of America, IDSA) sudarytose gairėse nurodoma, kad gerosios pieno rūgšties bakterijos gali sušvelninti šio sutrikimo simptomus. Klinikiniais tyrimais taip pat įrodyta, kad pacientams, kurie kartu su antibiotikais vartoja gerąsias pieno rūgšties bakterijas, būdinga reikšmingai sumažėjusi viduriavimo rizika. 

Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad Lactobacillus rhamnosus GG bakterijų rūšis geriausiai užkerta kelią antibiotikų sukeltam viduriavimui. Vartojant gerąsias pieno rūgšties bakterijas su Lactobacillus rhamnosus GG ir antibiotikais, virškinimo problemų, viduriavimo ar skystų išmatų rizika sumažėja 65 %. Rekomenduojama paros dozė yra 109–209 CFU (kolonijas formuojantys vienetai).

Lactobacillus rhamnosus GG probiotikų rūšis taip pat stiprina organizmo imuninę sistemą. Vartodami gerąsias pieno rūgšties bakterijas galime greičiau atsigauti po bakterinės infekcijos, išvengti nemalonių virškinimo problemų ir pagerinti antibiotikų efektyvumą. 

Gerąsias pieno rūgšties bakterijas rekomenduojama pradėti vartoti prieš gydymą antibiotikais ir tęsti jų vartojimą baigus gydymą. Nepamirškite, kad antibiotikai gali turėti poveikį probiotikams, tad rekomenduojama vartoti probiotikus dvi valandas prieš antibiotikus arba po jų.

Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad Lactobacillus rhamnosus GG bakterijų rūšis geriausiai užkerta kelią antibiotikų sukeltam viduriavimui.

Antibiotikai nėra veiksmingi virusinių infekcijų atveju!

Didžiąją dalį peršalimų sukelia virusai, o tokiais atvejais antibiotikai neturi jokios naudos. Netinkamai vartojant antibiotikus (t. y. jais gydant virusines infekcijas), kai gydymas yra per trumpas arba vartojama netinkama dozė, gali susiformuoti bakterijų imunitetas antibiotikams, dėl kurio šie vaistai taps neveiksmingi. Taigi, atsiranda rizika, kad susidūrę su kita infekcija būsite įgiję imunitetą antibiotikams. Tokiu atveju gali prireikti ilgesnio gydymo, o ligos simptomai gali būti ūmesni.

Vartojant antibiotikus svarbu vadovautis gydytojo rekomendacijomis ir nurodymais.
Antibiotikus visuomet turi skirti gydytojas, apžiūrėjęs pacientą. Antibiotikai turi būti vartojami taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje. Kitaip vaistai gali būti neveiksmingi arba sukelti šalutinius poveikius. Vartojant antibiotikus taip pat svarbu nenutraukti gydymo anksčiau, nei nurodyta, net ir tada, kai jaučiatės geriau.

Siekdami išvengti virškinimo problemų vartokite kliniškai ištirtas gerąsias pieno rūgšties bakterijas. Taip galėsite sėkmingai baigti gydymą, o šansai pasveikti bus didesni.
 

Literatūros sąrašas:

  1. Thad Wilkins et al., Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence. Am Fam Physician 1,96(3):170-179. 2017 
  2. https://nfic.ff.ukim.edu.mk/probiotici-mehanizam-na-dejstvo-indikacii-doziranje-i-bezbednosni-merki-pri-nivna-primena/ 
  3. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24280886 I Szajewska et al. Aliment Pharmacol Ther. 2015 Nov; 42(10):1449-57 
  4. Vanderhoof et al: Lactobacillus GG in the prevention of antibiotic-associated diarrhea in children. J Pediatr. 
back to top