Kūdikių pilvuko spazmai
Kūdikių diegliai – kas tai?
Kūdikių diegliai, kartais vadinami tiesiog spazmais, pasireiškia ką tik gimusiems vaikams ir tęsiasi iki 3–4 mėnesio. Pagrindiniai šio sutrikimo požymiai – nenumaldomas verkimas, nerami kūdikio būsena ir irzlumas. Labiausiai diegliai kamuoja 4–6 savaičių kūdikius. Nors gali pasirodyti priešingai, dieglių kankinami kūdikiai yra sveiki ir normaliai vystosi.
Deja, šio sutrikimo priežastys nėra gerai žinomos. Tačiau egzistuoja įvairios teorijos, teigiančios, kad pilvuko dieglius gali sukelti nepakankamai išsivysčiusi kūdikio nervinė sistema ir virškinamasis traktas bei pasikeitusi mikrobiota. Psichologiškai kūdikių diegliai yra siejami su motinos nerimu, netinkamu motinos ir kūdikio suartėjimu ir vaiko temperamentu.
Kaip numalšinti dieglių sukeltą skausmą?
Nenumaldomas vaiko verkimas dažnai kelia motinai didelį nerimą, stresą ir neigiamai veikia tėvų nuotaiką, kurie ne tik kreipiasi pagalbos į pediatrą, bet ir išbando alternatyvias priemones. Dažniausiai renkamasi išmėginti probiotines kultūras, kurių galimas teigiamas poveikis, ypač kūdikių verkimo trukmei, jau yra įrodytas.
Daugelyje tyrimų pagrindinis dėmesys skirtas mitybos ir maisto papildų vaidmeniui mažinant diskomfortą. Jei kūdikis maitinamas tik motinos pienu, rekomenduojama ir toliau maitinti krūtimi, o motinai – nesilaikyti eliminacinės dietos. Kūdikiams, kurie maitinami pieno mišiniu, gali pasireikšti švelnesni dieglių simptomai, ypač jei mišinio sudėtyje yra iš dalies hidrolizuotų baltymų, mažiau laktozės ar tam tikrų probiotinių bakterijų rūšių, tačiau mokslinių tyrimų duomenų nepakanka šiems teiginiams patvirtinti.
Pasireiškus kūdikio diegliams motinai įprastai nėra rekomenduojama laikytis eliminacinės dietos.
Gerosios pieno rūgšties bakterijos veikia virškinimo traktą keliais lygiais. Iš esmės jos neleidžia kenksmingoms bakterijoms išplisti žarnyne, gerina virškinimą ir tam tikrų maistinių medžiagų pasisavinimą bei trumpos grandinės riebalų rūgščių ir vitamino K gamybą. Gerosios pieno rūgšties bakterijos taip pat teigiamai veikia žarnyno epitelio pralaidumą ir imuninės sistemos veiklą.
Vaikų spazmai
Būtent dėl to gerosios pieno rūgšties bakterijos dažnai yra vartojamos kaip maisto papildas vaikams, turintiems funkcinių virškinimo sutrikimų. Vaikams, kuriuos dažnai vargina vidurių užkietėjimas, dirgliosios žarnos sindromas arba pilvo skausmai, įprastai skiriamos gerosios pieno rūgšties bakterijos. Tyrimais įrodytas probiotinių bakterijų, ypač dviejų jų rūšių, Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) ir Lactobacillus reuteri, vartojimo poveikis bei nustatyta, kad tam tikros bifidobakterijos gali sušvelninti išvardytų problemų simptomus.
Kadangi šios problemos susijusios su virškinimu, be vis dažniau atliekamų gerųjų pieno rūgščių bakterijų tyrimų taip pat dažnai tiriami ir mitybos pokyčiai, galintys sušvelninti funkcinių virškinimo sutrikimų požymius.
Vaikams, kuriuos dažnai vargina vidurių užkietėjimas, dirgliosios žarnos sindromas arba pilvo skausmai, įprastai skiriamos gerosios pieno rūgšties bakterijos.
Mityba, kai kankina vidurių užkietėjimo sukelti spazmai
Kartu su gydymu vaistais dažniausiai vartojame maistą, kuris rekomenduojamas varginant vidurių užkietėjimui. Įprastai jame gausu maistinių skaidulų, dažniausiai randamų daržovėse ir vaisiuose, visagrūdžiuose kviečiuose ir jų produktuose bei fermentuotuose pieno produktuose. Tuo pat metu rekomenduojama kaip įmanoma labiau vengti iš anksto apdoroto ar pagaminto maisto.
Efektyviausia mityba, kurią dažnai rekomenduojame ir tiems, kuriuos vargina dirgliosios žarnos sindromas ir kartais funkciniai pilvo skausmai, yra „Low-FODMAP“ dieta. Laikantis šios dietos atsisakoma visų fermentuotų angliavandenių ir maisto produktų, kuriuose jie naudojami, siekiant sumažinti žarnyno mikrobiotos veiklą, dėl kurios, vykstant oligo-, di- ir monosacharidų bei poliolių apykaitai, kaupiasi dujos ir metabolitai, galintys sukelti tokias problemas kaip pilvo pūtimas, pasikeitusi išmatų konsistencija, spazmai ir skausmas.
Nors kūdikių ir vaikų funkciniai virškinimo sutrikimai nėra laikomi sveikatos problemomis, jie reikšmingai prastina gyvenimo kokybę, tad labai svarbu skirti reikiamą dėmesį jų gydymui, t. y. sutrumpinant požymių trukmę šiuolaikinėmis medicinos priemonėmis, mityba ir vaistais.