Kūdikių pilvuko spazmai
Jei jūsų kūdikis ilgą laiką verkia ir jums nesiseka jo nuraminti, išsiaiškinkite, ar tokios kūdikio būsenos nesukėlė sveikatos sutrikimas (pvz., vidurinės ausies uždegimas arba užsikimšusi nosis). Jei manote, kad pilvuko spazmai nėra vienintelė tokio verkimo priežastis – apsilankykite pas pediatrą.
Tačiau jei kūdikis yra sveikas, pavalgęs, atsigėręs ir švariomis sauskelnėmis, problemą kelia spazmai. Svarbiausia nepamiršti, kad pilvuko spazmai yra dažna problema, kuri neturi jokių liekamųjų reiškinių. Padrąsinkite save, nesinervinkite, nepasiduokite panikai ir išlaukite baisiojo gyvenimo etapo, kurį vadiname pilvuko diegliais, pabaigos.
Su pilvuko diegliais susiduria nuo 10 % iki 30 % visų pasaulio kūdikių, tačiau tikrovėje šis skaičius gali būti dar didesnis. Pilvuko diegliai pasireiškia nepriklausomai nuo to, ar kūdikis yra maitinamas motinos pienu, ar pieno mišiniu. Tai aiškiai parodo padėties rimtumą, nors beveik visais atvejais problemą sukelia NE konkreti liga, o tiesiog pilvuko spazmai (diegliai).
Kas yra spazmai?
Pilvuko spazmai, arba diegliai, įprastai pasireiškia pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ir dažniausiai trunka iki ketvirto mėnesio. Įprastai spazmai pradeda varginti po pietų ir vakare.
Vaikas pradeda nevaldomai verkti, riečia kojas prie pilvuko, gniaužia kumštelius ir išrausta. Sklando daug teorijų, kad pilvuko spazmus gali sukelti nepakankamai išsivystęs kūdikio žarnynas (kai skausmą sukelia žarnyne besikaupiančios dujos), laktozės netoleravimas ir kt.
Norėdami išsiaiškinti, ar kūdikis tikrai verkia dėl pilvuko spazmų, pirmiausia turime atmesti visas kitas verkimo priežastis. Dažniausios iš jų – nuovargis ir alkis.
Kaip padėti kūdikiui, kurį vargina pilvuko spazmai?
- Paimkite kūdikį ant rankų, švelniai sūpuokite arba vaikščiokite su juo po namus.
- Susupkite kūdikį į apklotą, kad jam būtų jaukiau, tada sūpuokite vežimėlyje arba lopšyje.
- Jei įdėsite kūdikį į nešyklę, galite priglausti jį prie krūtinės ir nešiotis su savimi. Kūdikiams patinka klausytis motinos širdies plakimo, nes tai juos ramina.
- Kai kurie kūdikiai nurimsta vežami automobilyje.
- Švelniai masažuokite kūdikio pilvuką, prieš tai jį patepę šiltu kūdikiams skirtu aliejumi.
- Ant kūdikio pilvuko uždėkite šiltą marlę arba rankšluostuką ir švelniai pamasažuokite. Taip pat galite naudoti specialiai kūdikių pilvuko spazmams malšinti skirtą vandens butelį, kuris yra labai praktiškas.
- Pediatrai rekomenduoja naudoti probiotikų lašiukus su pieno rūgšties bakterija Lactobacillus rhamnosus GG; geriausi lašiukai tie, kuriuose gerosios bakterijos apsaugotos mikrokapsuliavimo metodu.
- Dainuokite raminančias lopšines, tyliai ir prie pat ausytės. Galbūt lopšinė sudomins kūdikį ir jis nustos verkti, kad ją išgirstų.
- Jei maitinate krūtimi, peržiūrėkite savo mitybą. Venkite maisto, kuris pučia vidurius (žirnių, pupų, kopūstų), nevartokite gėrimų su angliarūgšte, kavos, šokolado, paprikos, čili pipirų ir kitų aštrių prieskonių.
- Jei šie pasiūlymai nepadėjo, galite pamėginti palikti kūdikį tyliame kambaryje, kuriame negarsiai groja raminanti muzika. Gali būti, kad praėjus kelioms minutėms kūdikis nurims pats (tačiau nepalikite kūdikio vieno per ilgai).
Pasireiškus spazmams rekomenduojama naudoti lašiukus su pieno rūgšties bakterija Lactobacillus rhamnosus GG.
Tėveliai, pasisemkite kantrybės bei išlikite ramūs ir drąsūs. Nespėsite mirktelėti, o jūsų mažasis angelėlis jau sėdės, o jam nusišypsojus matysis pirmieji jo dantukai. Visi pilvuko spazmai bus senai pamiršti.
Šaltiniai:
- Jesenak et al. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe update 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;59:132-152.
- www.mojpedijatar.co.rs/stomacni-grcevi-kod-beba/ Asist. dr Miloš Ješić, pedijatar neonatolog, dostop 13. 9. 2019.
- www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/ Dr Goran Vukomanović, dostop 13. 9. 2019.
- de Weerth et al. Intestinal Microbiota of Infants with Colic: Development and Specific Signatures. Pediatrics. 2013 Feb;131(2):e550-8.
- Savino et al. Intestinal microflora in breastfed colicky and non-colicky infants. Acta Paediatr. 2004 Jun;93(6):825-9.
- Pärtty. Infant colic crying and gastrointestinal tract, Causes, Consequences and Cure. University of Turku, Turku, 2013.