Nemalonus švenčIų palydovas - rėmuo

Dauguma šventes praleidžia su jiems brangiais žmonėmis. Kepiniai per Kalėdas, sultingas maistas Velykoms, Naujųjų Metų vakarienė ar gimtadienio tortas – visi šie patiekalai suburia mus švęsti prie bendro stalo. Tokiu metu mūsų lėkštėse dažniausiai gausu mėsos gaminių ir saldžių kepinių, o stiklinėse – alkoholinių ir gazuotų gėrimų. Deja, dėl šios priežasties per šventes mus dažnai vargina rėmuo.
Nemalonus švenčIų palydovas - rėmuo

Sužinosite daugiau apie rėmenį ir kitus refliukso simptomus, pagrindines rėmens priežastis bei būdus, kaip sėkmingai su juo kovoti. 

Rėmuo ir kiti refliukso simptomai

Rėmuo – tai deginimo pojūtis krūtinėje, kurį sukelia refliuksas arba skrandžio rūgšties keliavimas stemple ryklės link. 

Tarp mūsų skrandžio ir stemplės yra nedidelis raumuo, kuris išleidžia maistą į skrandį ir neleidžia skrandžio turiniui grįžti atgal, tačiau kai kuriems žmonėms gali sutrikti jo veikimas. Dėl to gali būti pažeista stemplė, o kai kurie žmonės tai jaučia kaip rėmenį.

Dažniausi refliukso simptomai, be jau minėto deginimo pojūčio krūtinėje, taip pat yra šie:

  • krūtinės skausmas atsigulus ar pasilenkus;
  • aštrus, rūgštus, kartus ar sūrus skonis gerklėje (regurgitacija);
  • rijimo sutrikimai.

Kas ketvirtas išsivysčiusio pasaulio gyventojas bent kartą per savaitę patiria rėmens simptomus. Rėmuo dažniau pasireiškia antsvorio turintiems žmonėms, žmonėms, kurie valgo per greitai, nėščiosioms ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes tada pamažu blogėja skrandį nuo stemplės skiriančio raumens funkcija. 

Rėmens simptomai gali trukti įvairiai. Kartais jie gali trukti tik kelias minutes, o kai kuriems žmonėms trunka kelias valandas.

Kas ketvirtas išsivysčiusio pasaulio gyventojas bent kartą per savaitę patiria rėmens simptomus.

Kada atsiranda rėmuo?

Kai stovime, gravitacija padeda sulaikyti skrandžio rūgšties judėjimą nuo skrandžio iki stemplės. Tačiau atsigulus po valgio ar persivalgius gali atsirasti vidinis sutraukiamojo raumens spaudimas, kuris stumia skrandžio turinį į stemplę. Didesnis kūno svoris gali padidinti šį spaudimą, o riebus maistas dar labiau sulėtina virškinimą ir paaštrina rėmenį. 

Priežastys, kurios taip pat turi įtakos rėmeniui:

  • rūkymas;
  • amžius;
  • tam tikrų maisto produktų vartojimas;
  • tam tikrų vaistų (pvz., vaistų nuo skausmo) vartojimas.

Valgant riebų maistą dar labiau sulėtėja virškinimas ir paūmėja rėmens simptomai. 

Aštuoni patarimai, kaip palengvinti rėmens simptomus

Ar žinojote, kad naudodamiesi keliais naudingais patarimais galite daug ką padaryti, kad suvaldytumėte rėmenį?

1. Sumažinkite suvalgomo maisto kiekį

Kova su persivalgymu – tikras iššūkis, tačiau jis yra vienas pagrindinių būdų norint atsikratyti su rėmeniu susijusių problemų. Išsiugdykite įprotį anksčiau baigti valgyti, nes taip bus daug lengviau nepersivalgyti skanaus šventinio maisto, o nemalonus jausmas nesugadins šventinės atmosferos. Naudingas patarimas – naudokite mažesnes lėkštes, kad negalėtumėte prisikrauti per daug maisto.

2. Pažinkite save

Atpažinkite maisto produktus, kurie dirgina skrandį ir sukelia deginimo pojūtį, ir stenkitės jų vengti.

3. Nevalgykite prieš pat eidami miegoti

Paskutinį kartą valgyti reikėtų likus keturioms valandoms iki miego.

4. Būkite išrankūs

Jei jums nepatinka troškinys su šparaginėmis pupelėmis, nevalgykite jo. Valgykite tai, ką tikrai mėgstate, bet pasirūpinkite, kad patiekalo dydis būtų saikingas.

5. Valgykite lėtai, mažais kąsniais

Įsivaizduokite, kad esate vyno degustatorius – pirmieji keli gurkšniai skirti degustacijai ir malonumui. Taip pat mėgaukitės ir maistu. Ir iš tikrųjų jauskite jo skonį. Vietoj visos lėkštės saldumynų suvalgykite tik vieną saldainį.

6. Po vakarienės pasivaikščiokite

Pasivaikščiojant po vakarienės, skatinamas virškinimas ir sumažinama rėmens tikimybė.

7. Nedėvėkite aptemptų kelnių

Siauros kelnės gali slopinti apetitą, tačiau jos taip pat suspaudžia skrandį, todėl gali padidėti rėmens atsiradimo tikimybė.

8. Meskite rūkyti arba bent šiek tiek apribokite rūkymą

Rūkymas labai padidina refliukso tikimybę ir deginantį rėmens pojūtį. 

Tikime, kad įgytos žinios bus naudingos sėkmingai kovojant su skausmingu ir deginančiu rėmens pojūčiu ir leis jums nerūpestingai mėgautis šventėmis. Mėgaukitės maistu!

back to top